Wieczór autorski Lidii Boby oraz Bogusława Boby Colina

Obraz i poezja- on i ona- yin i yang

Lidia Boba– poetka, psychoterapeutka, członkini grupy literackiej „Apostrofa” i jej mąż, Bogusław Maria Boba Colin– artysta plastyk, wykładowca, poeta.

Ta niezwykła para 6 października tego roku zapewniła zebranym w klubokawiarni „Aquarium” swoistą ucztę dla oczu i uszu podczas wieczoru autorskiego „CHCIAŁEM POWIEDZIEĆ Jedynie czysta jest natura”. Bogaty dorobek artystyczny i pedagogiczny małżeństwa zaprezentowała gościom Lucyna Zofia Brzozowska, dodając, że czeka ich „swego rodzaju niezwykły performance poetycki, okraszony obrazem i muzyką” (grupy Pink Floyd).

Można by pokusić się o streszczenie przebiegu spotkania parafrazując słowa samych artystów. „(…) spotykają się dwa światy/ (…) spotkanie odbywa się w przestrzeni niebiańskiej (…)” mówiła Lida Boba, zasiadająca wraz z mężem na tle jego obrazu (pt. „Jedynie czysta jest natura”). Poetka wyznawała nam: „(…) w ulotnych metaforach zostawiam swe odbicie/ zostawiam skrawek nieba/ przez który staram się przedostać do bliźniego (…)”. Tak, na przemian z mężem, starali się dotrzeć do odbiorców „ (…) a zegar nieuchronnie wyznaczał czas wędrówki (…)”.

Prezentując teksty dramatyczne, liryczne i limeryki, fragment po fragmencie odsłaniali wiszący za nimi obraz. Opisując swoje dzieło malarz powtórzył za Maeterlinckiem: „urodziliśmy się we wgłębieniu fali i nie możemy wiedzieć, co dzieje się na całym oceanie”. Następnie tłumaczył „ (…) wieszamy sobie wieniec wzajemności (…) jesteśmy sobie coś winni, bo jesteśmy wszyscy dziećmi Praprzyczyny (…) brońmy się przed wizją nieczułości. Stańmy w tak pięknym obszarze, jakim jest czystość i czułość.”

W drugiej części spotkania w tzw. „Hyde Parku poetyckim” zebrani poeci i poetki mogli prezentować po jednym swoim utworze. Niestety był to pierwszy a zarazem ostatni w tym roku wieczór poetycki zorganizowany w ramach projektu „Poezja w Aquarium”. Czekamy, kto poniesie dalej pałeczkę, którą przekazuje prowadząca projekt Lucyna Zofia Brzozowska.

Bogusław Boba Colin prezentuje swój obraz pt. „Jedynie czysta jest natura” (fot. Lucyna Zofia Brzozowska)

Obraz pt. „Jedynie czysta jest natura”, autorstwa Bogusława Boby Colina (fot. Lucyna Zofia Brzozowska)

Alicja Chlebicka po raz pierwszy na scenie „Aquarium” (fot. Lucyna Zofia Brzozowska)

Obraz pt. „Jedynie czysta jest natura”, autorstwa Bogusława Boby Colina (fot. Alicja Chlebicka)

Od lewej Małgorzata Mittelstadt oraz Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk na wieczorze autorskim Bogusława Boby Colina oraz Lidii Boby (fot. Alicja Chlebicka)

Niezwykły performance w bielskim „Aquarium”. W wykonaniu Lidii Boby oraz Bogusława Boby Coilna. (fot. Alicja Chlebicka)

„Niezwykłe spotkanie z głęboką duchowością, wrażliwością i sztuką” tak podsumowała to spotkanie autorskie animatorka kultury, malarka i poetka, Lucyna Brzozowska (fot. NN)

„(…) lato żegna się z nami/ herbacianą różą/ i naręczem wrzosów” oraz poezją Lidii Boby (fot. Lucyna Brzozowska)

Agnieszka Lubos czyta swój wiersz pt. „Idziesz za pługiem” (fot. Lucyna Zofia Brzozowska Abigail)

Małgorzata Mittelstadt czyta swój nagrodzony wiersz zatytułowany „Sosno!” (fot. Lucyna Zofia Brzozowska)

„(…) I nie chcę nic uronić/ I nie chcę nic zapomnieć (…)” wyznawał słuchającym Bogusław Boba Colin (fot. Lucyna Zofia Brzozowska Abigail)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *