Bardzo udane spotkanie poetek i poetów w Preisnerówce. W pierwszej części członkowie grupy literackiej „ Apostrofa” zaprezentowali swój nowy almanach pt. „ Papierowe łódki” wydany w Wydawnictwie B63, 2025. Bardzo cieszymy się z wydanie nowej książki Apostrofy.
W drugiej części, był tzw. „otwarty mikrofon”. Swoje wiersze na spotkaniu czytali: Barbara Beliczyńska, Małgorzata Mittelstadt, Małgorzata Pomorska, Alicja Chlebicka – redaktorka antologii, Krystyna Krzyżanowska – Nastulczyk, Stanisława Kopaczka, Anna Listwan, Franciszek Nastulczyk, Ryszard Grajek , Jan Picheta, Gabriel Korecki. O oprawę muzyczną zadbała Małgorzata Pomorska. Spotkanie poprowadziła Krystyna Krzyżanowska – Nastulczyk. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za stworzenie poetyckiej, niezwykłej i niepowtarzalnej atmosfery.
Ze wstępu do antologii „Papierowe łódki:”
Ty mi, poezjo bądź schronieniem, bądź
Pocieszycielką i tym, co otaczam
Czułą opieką: drogim mi ogrodem…
Friedrich Hölderlin
Oddajemy do rąk czytelników kolejny tom wierszy grupy literackiej Apostrofa pt. „Papierowe łódki”. Grupa istnieje nieprzerwanie od 1974 roku w Bielsku-Białej. Członkinie i członkowie Apostrofy wydają zbiorowe i indywidualne tomy wierszy, publikują w prasie i internecie, uczestniczą w licznych spotkaniach poetyckich, konkursach i warsztatach literackich.
Wiersze zawarte w tej publikacji to efekt pracy ludzi wrażliwych, którzy w codziennym życiu potrafią dostrzec jaśniejszą stronę, uchwycić jego nutę nieoczywistości i niezwykłości.
Prezentowani w antologii, autorki i autorzy, tworzą wyraźną i niepowtarzalną plejadę poetycką. Tematyka ich wierszy jest różnorodna. Spotykamy w nich zachwyt nad pięknem natury, historie z życia zwykłych ludzi, ale także zadumę nad światem ( coraz szybciej zmieniającym się i pędzącym w nieprzewidywalnym kierunku), przemijaniem człowieka. Ich utwory pozwalają czytelnikowi wejść w świat emocji i zamyśleń, ale też pozwalają zatrzymać się na chwilę zadumy i refleksji, nad tym co jest najważniejsze w życiu człowieka. Bo wiele zależy też od nas samych – od naszej wrażliwości, postrzegania świata, stosunku do drugiego człowieka, przyrody, od wszystkich istot dużych i małych, z którymi dzielimy przestrzeń i czas. W poezji to wszystko znajduje odbicie. Poezja bywa księgą scenariuszy, które dzięki sile metafory zdają się bardziej przejmujące.
Więc piszemy, robimy to, co nas cieszy, co nas ocala, co jest naszą wewnętrzna potrzebą i płyniemy jak te papierowe łódeczki przez życie, przez świat słów do siebie wzajem, do Was, pchani najlżejszym wiatrem – oddechem.
Czytelnikom życzę miłej lektury i niezapomnianych wrażeń.
W ostatnich latach ukazały się następujące
zbiorowe tomy wierszy grupy literackiej Apostrofa:
Tam, gdzie biją źródła (Bielsko-Biała 2001),
Strofy Apostrofy. Zeszyt I (Bielsko-Biała 2003),
Strofy Apostrofy. Zeszyt II (Bielsko-Biała 2004),
Beskidzkie impresje (Bielsko-Biała 2007),
Kalejdoskop poetycki (Bielsko-Biała 2010),
Wiersze ze Wzgórza (Bielsko-Biała 2012),
Apostrofa wczoraj i dziś (Bielsko-Biała 2014),
W objęciach świata / In the world’s embrace/ (Bielsko – Biała 2016),
Wierszem i sercem (Bielsko-Biała 2019).
Przypowieść o czasie (Bielsko- Biała 2023)

Krystyna Krzyżanowska – Nastulczyk, przewodnicząca grupy literackiej Apostrofa