Promocja tomiku Barbary Beliczyńskiej

W poniedziałkowy wieczór (26.02.2024) na bielskich Podcieniach członkowie i członkinie „Apostrofy” zebrali się, aby w kameralnym gronie świętować wydanie drugiej książki poetyckiej autorstwa Barbary Beliczyńskiej. Mieliśmy unikatową okazję smakować poezję z tomu „W kalejdoskopie życia” wydanego w 2023 r..

Wiersze z tego tomu powstawały w niełatwych latach 2020-2023 i niejednokrotnie odzwierciedlają te czasy. Jak w wierszu „Spotkajmy się …”, czy w „Tu i teraz”, gdzie poetka próbuje uchwycić atmosferę izolacji w czasach pandemii, gdy tak trudno było o spotkanie z drugim człowiekiem. Zachęca: „ (…) Spotkajmy się-/ przy wspólnym stole/ jak to w gościnnym domu/ bywało/ siedząc naprzeciw i obok/ siebie/ uczymy się dzielić/ przyjaźnią.”
Barbara Beliczyńska jak zwykle dotyka w swych wierszach spraw uniwersalnych, bardzo ludzkich. Pisze: „Wszystkie kolory życia/ pragnie poznać każdy/ zbiera swe doświadczenia/ i młody, i starszy/ dni długie błyszczące/ barwami/ dni krótkie- szare/ jak jesienna szaruga/ wzbogaca wspomnieniami”. I wszystkie te kolory życia smakuje i oddaje w swojej barwnej poezji, jak w tytułowym „kalejdoskopie życia”. Bawi się formą pisząc zarówno wiersze lekkie, jak i nostalgiczne, nieodmiennie wskazujące drogę ku lepszemu życiu. Czerpie inspirację z codziennych wydarzeń oraz z muzyki i literatury. Co najlepiej obrazuje wiersz pt. „Czułość” inspirowany twórczością Olgi Tokarczuk.
Autorka wydaje się też być bardzo wyczulona na piękno przyrody, która zajmuje w jej wierszach ważne miejsce. Dostrzega zarówno piękno zjawisk pogodowych, jak mgła czy deszcz, ale też chętnie pochyla się nad drobinką bursztynu, czy pojedynczym słonecznikiem, pisząc o nich bogatym, sugestywnym językiem.

„TWARZ”
Każda twarz jest
inna
jest dla nas zagadką
lub
wyblakłą życia kartką.
Kochana i nielubiana
znana i zagubiona
w czasie
mija nas codziennie
czeka
aż ktoś ją zauważy, odnajdzie.
Jednak dla wielu
ludzi
tylko jedna twarz
zajmuje szczególne miejsce
w sercu
choć są od niej
młodsze, piękniejsze-
ona wskazuje kierunek
drogi: szczęście!
(kwiecień 2021)

W kameralnym gronie „Apostrofy” podczas czytania wierszy z nowego tomiku wierszy Barbary Beliczyńskiej. (fot. A. Chlebicka)

Bielska poetka, pedagożka i animatorka kultury, Barbara Beliczyńska podczas promocji najnowszego zbioru poezji pt. „W kalejdoskopie życia”. (fot. Alicja Chlebicka)

Słuchając wierszy z drugiego już zbiorku poezji Basi Beliczyńskiej. Od lewej: Małgorzata Pomorska, Roman Bielicki, Janusz Joniec. (fot. Alicja Chlebicka)

Członkinie „Apostrofy”, Lidia Boba oraz Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk (fot. A. Chlebicka)

„Apostrofa” w niemal pełnym składzie. Od lewej: Lidia Boba, Alicja Chlebicka, Barbara Beliczyńska, Małgorzata Pomorska, Roman Bielicki, Janusz Joniec. (fot. K. Krzyżanowska-Nastulczyk)

Barbara Beliczyńska czyta swoje najnowsze wiersze. (fot. A. Lubos)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Non classé. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *